Véget ért a Portfolio legjelentősebb makrogazdasági konferenciája, a Budapest Economic Forum 2024, amelyen a legnevesebb hazai és nemzetközi elemzők, szakértők, közgazdászok, szakpolitikusok, bankárok találkoztak. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója arról beszélt, hogy nem érdemes más európai bankba fektetni, csak a Peléhez hasonlóan „ólommal a cipőjében” is kiválóan teljesítő OTP-be. Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója az európai versenyképesség kilátásaival foglalkozott, hangsúlyozta, hogy bár a nemzeti szuverenitást a politikai kérdésekben meg kell hagyni az országoknak, de gazdasági szinten kooperációra van szükség. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint jövőre a fogyasztás és a beruházások lesznek a növekedés motorjai. Ezen felül kivezetésre kerülhet néhány kisebb adónem is és a kormány tervei között szerepel a GDP-arányos költségvetési kiadások csökkentése is.
A magyar és a román bérek kérdése is szóba került a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferenciájának azon panelbeszélgetésén, amelyen a régiós országokban jelenlévő vállalatok vezetői értékelték a térségre jellemző jelenlegi üzleti környezetet. A panel arra is kitért, hogy az OTP és az AutoWallis példája azt mutatja, hogy hazai cégek megfelelő stratégia mentén jelentős piaci szerepet tölthetnek be a közép-kelet-európai térségben.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása, amit a Budapest Economic Forumon rögzítettünk. Most látszik csak igazán, hogy a pharma szektor nem érzékeny a makrogazdaság ciklusokra, de hiába a rekord részvényárfolyam, a Richter még mindig nincs árazás szempontjából a helyén – egyebek mellett ezekről a témákról beszélt a műsor első részében Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója. Az adás második részében Rózsai Rezső, a KPMG vezetője volt a vendégünk, őt a konferencián bemutatott CEO Outlook 2024 kutatás alapján egyebek mellett arról kérdeztük: hogy látják világszerte a vállalatvezetők a nagy gazdasági és geopolitikai trendeket, valamint cégeik kilátásait.
Az operatív programokhoz képest Magyarországon a közvetlen EU-alapok ismertsége jóval alacsonyabb, pedig a direkt támogatások aránya folyamatosan nő, amelyek jelentősen erősíthetik a pályázó cégek versenyképességét - mondta Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferencián. A közvetlen uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos kiemelte: e forrásokból 12-13 eurót hoznak el a hazai szereplők évente, míg az EU-átlag közel 60 euró.
A legnagyobb magyar tőzsdei vállalatok vezetői beszélgettek a Portfolio által szervezett Budapest Economic Forum 2024 konferencián, ahol többek között arról volt szó, hogy a cégvezérek hogyan ítélik meg a hazai működési környezetet. Javaslatot fogalmaztak meg a magyar gazdaságpolitika számára is, illetve a legjobb nemzetközi gyakorlatok is szóba kerültek, végül a részvényárfolyamokra is kitértek a vezetők.
A kelet-közép-európai régióban az elmúlt 20 évében lezajlott felzárkózási folyamat az EU átlagához egyértelműen sikertörténetnek tekinthető - hangzott el a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferencia panelbeszélgetésén, ahol a román, illetve a magyar jegybank egy-egy szakértője vitatta meg a térségbeli országok fejlődési lehetőségeit. Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja, illetve Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank főközgazdásza is úgy vélte: az euró bevezetésének nem célnak, hanem eszköznek kell lennie a felzárkózási folyamat elősegítésében.
A hazai pénzügyi szektor képviselői egy panelbeszélgetés keretében osztották meg a véleményüket a magyar gazdaság kilátásairól és a nemzetközi környezet hatásairól. Szóba került Kína, Németország, a globális kamatcsökkentések, a magyar gazdaság növekedési kilátásai, a hazai kamatpolitika és a várható forintárfolyam is.
Globálisan nem hegemóniaváltás történt, hanem változó hegemoniális viszonyok alakultak ki - mondta Deák András György, az NKE Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet tudományos főmunkatársa a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferencián. A kutató kitért a gazdasági semlegesség kérdésére is, szerinte vannak olyan helyzetek, és főleg az EU-ban, amikor nincs semleges álláspont. Továbbá úgy vélte: lehet gazdasági semlegességet deklarálni, de az igazán döntő az, hogy mit gondolnak erről Moszkvában, Brüsszelben vagy Washingtonban.
Balesetek történtek, a forgalom torlódásáról jött jelentés.
Budapesten adták ki, nagyobb mennyiségű hó jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?